• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Navigace: Úvodní stránka > Nabídka > Terasy > Jak na to
Postup při montáži terasy

Místo (podklad)


V místě pokládky budoucí terasy musí být pevný podklad (štěrk, kačírek, cihla, dlažba nebo beton). Podklad by měl být rovný, nejlépe s mírným spádem, aby došlo k odtoku vody. Nedoporučujeme pokládat terasu na trávu nebo jiný nezpevněný podklad. Abychom zabránili prorůstání rostlin, lze povrch překrýt plastovou fólií.

 

 

 

Konstrukce podkladního roštu

Podkladní rošt by měl být ze stejného materiálu, jaký bude použit na terasu, protože zaručuje stejnou délku životnosti. Použití roštu z měkké dřeviny (smrk, borovice apod.) se nedoporučuje, neboť podléhá hnilobě a rozkladu a následně dochází k uvolnění vrutů.
Standardní rozměry podkladního hranolu jsou 45 x 68 - 70mm, nebo 70 x 70mm a 90 x 90mm. Lze take použít palubky ze stejného materiálu v rozměrech 25 x 145mm, ty se ale bohužel vyznačují nižší kvalitou.
Podkladní hranoly se kladou maximálně 500mm od sebe. K vyrovnání vyškového rozdílu nebo nerovnosti se používají tzv. stavitelné terče.

 

Montáž

Při pokládce desek na podkladní rošt je nutné kvůli roztaživosti dřeva dodržovat mezeru 3 - 5mm, protože vlivem vlhkosti dochází k navýšení objemu terasových desek a za sucha pak ke zmenšení jejich objemu. Doporučujeme použití kvalitních nerezových terasových vrutů, kterými se prkna připevní na podkladní rošt. Zabráníme tím případnému odtržení prken nebo ustřižení šroubů (tvarová deformace a vnitřní pnutí prken). Každé prkno je třeba předvrtat, nedojde tak k prasknutí a spoj je pevnější (hlavička nerezového vrutu se zapouští do prkna). Montáž lepením nedoporučujeme, vlivem pnutí dřeva může dojít k odtržení prken. Používají se také tzv. spony, kterými spojíme podkladní hranol s profilovaným prknem (zespod), výsledkem je terasa bez vrutů. Tyto materiály jsou však finančně náročné. Na závěr můžeme nainstalovat bočnice. Účelem montáže bočnic je zakrýt konstrukci terasy a vytvoři terasu jako kompaktní celek.

 

Povrchová úprava

Naše firma používá kvalitní olejové lazury Woca a Ciranova. První nátěr (desek i podkladních hranolů) se provádí před pokládkou, druhý nátěr po dokončení montáže terasy. jedním litrem oleje je možné natřít přibližně 10 - 14m2 (záleží na přípravku). Pravidelným používáním nátěrů před a po sezóně omezíme vliv působení UV záření a tím zpomalíme vytvoření šedostříbrného odstínu (patiny). Případná různobarevnost jednotlivých desek je způsobena rozdílnou hustotou dřeva (blíže k jádru kmene je dřevo tvrdší). Prkna se za několik měsíců barevně sjednotí. Vzledem k "evropským" klimatickým vlivům (střídání ročních období) doporučujeme impregnovat dřevo před pokládkou a dále před a po sezóně.

Předpokládaná životnost dřeviny Bangkirai v exteriéru bez jakékoliv povrchové úpravy se udává minimálně 50 let.

 

Pokud si na montáž terasy netroufáte, rádi vám nejen dodáme materiál, ale terasu též odborně nainstalujeme.

  

  

 

Odborná montáž
Vaší terasy
našimi profesionály